24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
wiadomości
kuchnia
ogłoszenia
podróże
teksty
Oparzenie

Oparzenie to uszkoedzenie skóry w wyniku wystawienia jej na wysoką temperaturę spowodowaną przez ogień, gorące płyny, środki chemiczne, słońce lub prąd elektryczny. Stopień oparzenia zależy od konkretnej sytuacji i  przyczyny. Przy oparzeniach powierzchniowych (lekkich) może wystąpic jedynie miejscowe zaczerwienienie skóry lub wypełniony płynem pęcherzyk. W wyniku oparzen ciężkich może nastąpić zniszczenie całych płatów skóry. Jedyni8e drobne powierzchniowe oparzenia można leczyć w warunkach domowych. Bez względu na to, jak drobne czy bolesne wydaje się oparzenie, jego skutkiem może być często jakieś uszkodzenie tkanki (w przypadku oparzeń ciężkich może nawet nie występować ból, gdyż zniszczeniu ulegają zakończenia nerwów). Wszelkie oparzenia powodują wydzielanie się bezbarwnej cieczy (osocza) i jeżeli nastąpi zbyt wielka utrata, dziecko może znaleźć się w stanie wstrząsu.

Czy to jest niebezpieczne?

Poza bardzo lekkimi, powierzchownymi oparzeniami wszystkie inne należy uznać za niebezpieczne ze względu na możliwość pozostawienia blizn, niebezpieczeństwo zakażenia i wstrząsu. Szczególnie niebezpieczne są oparzenia prądem elektrycznym, gdyż wydają się one lekkie, choć w rzeczywistości są głębokie i ciężkie.

Możliwe objawy

  • Zaczerwienienie skóry (rumień).
  • Wypełnione płynem pęcherzyki.
  • Małe ciemne plamy po oparzeniu skóry prądem elektrycznym.

Co zrobić najpierw?

W przypadku oparzeń powierzchownych

1. Należy ochładzać oparzone miejsce pod zimną bieżącą wodą przez około 10-15 minut lub tak długo jak dziecko jest w stanie wytrzymać. Jeżeli oparzenie wystepujen na niewielkiej powierzchni, można zastosować okład z lodu.

2. Na oparzone miejsce zakładamy jałowy opatrunek lub czystą, wyprasowaną chusteczkę. Opatrunek powinnien być nieco większy niż oparzone miejsce. Nie należy stosować żadnych kremów, zwłaszcza masła czy innych tłuszczów.

3. Podajemy dziecku aspirynę lub paracetamol w płynie, aby złagodzić ból.

4. Staramy się unieść oparzone miejsce w górę, aby zwolnić dopływ krwi. Pomoże to również w złagodzeniu bólu.

W przypadku rozległych, ciężkich oparzeń lub oparzeń prądem elektrycznym.

1. Jeżeli oparzenia zostały spowodowane płynami np. wrzątkiem, gorącym tłuszczem lub środkami chemicznymi, zakładamy na ręce gumowe rękawice lub używamy ręcznika bądź czystej szmatki, aby nie dotykać ich bezpośrednio. Nastepnie zdejmujemy ubranie dziecka, aby nie parzyć skóry. Nie należy usuwać resztek odzieży przylegających do skóry.

2. Jeżeli dziecko doznało wstrząsu elektrycznego, należy najpierw odciąć je od źródła prądu przez wyłączenie prądu lub odepchnięcia dziecka przy użyciu materiału nieprzewodzącego, np. drewna.

3. Ochładzamy oparzone miejsce pod bieżącą wodą tak długo, jak dziecko jest w stanie wytrzymać. Jeżeli oparzenia występują na dużej powierzchni, wkładamy dziecko do wanny z chłodną wodą. Należy sprawdzić, czy dziecko oddycha i rozpocząć reanimację jeśli jest to konieczne. Jeżeli dziecko jest nieprzytomne, ale oddycha, należy położyć je w pozycji właśiwej tak, aby drogi oddechowe były drożne.

4. Zakładamy na oparzone miejsce jałowy opatrunek lub czystą szmatkę, np. wyprasowaną chusteczkę lub poszewkę. Nie stosujemy żadnych kremów ani płynów zwłaszcza masła czy innych tłuszczów.

5. Kładziemy dziecko z uniesionymi nogami w górę i głową obróconą na bok. Zapobiegnie to wystąpieniu wstrząsu dzięki zapewnieniu przepływu krwi do podstawowych narządów. Przykrywamy dziecko czystym prześcieradłem, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zakażenia.

6. Wzywamy karetkę pogotowia, która przewiezie dziecko do szpitala lub przewozimy je własnym samochodem.

Czy jest potrzebny lekarz?

Ponieważ jedynie małe, powierzchowne oparzenia można leczyć w warunkach domowych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zawieźć dziecko do szpitala dyżurnego w przypadku oparzeń ciężkich, oparzęn twarzy lub oparzeń prądem elektrycznym. Należy też skontaktowac się z lekarzem, jeśli objawy oparzenia powierzchownego nie cofną się w ciągu tygodnia lub jeśli na oparzonym miejscu występuje rumień i obrzęk oraz pojawia się wydzielina ropna, co wskazuje na zakażenie.

Co może zrobić lekarz?

  • Lekarz oceni stopień oparzenia i zastosuje odpowiednie leczenie.
  • Jeżeli oparzeniu towarzyszy zakażenie, lekarz posmaruje oparzone miejsce antybiotykiem. Może on też przepisać dodatkowe antybiotyki mające zwlaczyć zakażenie.

Jak zapobiegać?

  • Należy chronić dziecko przed zagrożeniami w niektórych instalacjach dodmowych, poprzez np. odgradzanie kuchenki lub kominka, zabezpieczenie gniazdek elektrycznych itp.
  • Należy uczyć dziecko od najmłodszych lat, jakie niebezpieczeństwa grożą mu ze strony ognia, prądu gorąca itd.
  • Warto zaopatrywać ziecko w odzież wykonana z materiałów niepalnych.

WAŻNE!

1. Nie wolno przebijać pęcherzy, które pojawiają się w wyniku oparzenia.

2. Nie wolno stosować prylepców ani materiałów, który ma drobne włoski np wata, ponieważ może on przylgnąć do rany.

4. Nie należy zanurzać bardzo małych dzieci w chłodnej wodzie zbyt długo, ponieważ może to spowodować hipotermię.

W przypadku oparzeń środkami chemicznymi...

1. Należy jak najszybciej umieścić powierzchnię oparzoną pod strumieniem zimnej wody na około 10 do 20 minut-aby zmyć chemikalia. Należy przytrzymać dziecko tak, aby skażona woda mogła odpłynąć nie dotykając innej części skóry dziecka i osoby ratującej.

2. Podczas zmywania substancji chemicznych bardzo ostrożnie usuwamy zabrudzone ubranie, następnie opatrujemy ranę. Zakładamy opatrunek z gazy większy od  oparzenia. Jeżeli takiego opatrunku ni ma w apteczce można hronić rozległe oparzenie na ręce lub nodze czystym plastikowym woreczkiem.

Jak postąpić gdy na dziecku pali się odzież?

Jeśli na dziecku pali się odzież, konieczne jest, aby najpierw powstrzymać dziecko od biegania w koło, ponieważ podsyca to tylko płomienie. Następnie należy położyć dziecko na podłodze tak aby płomienie znjadowały się na górze, po czy jak najszybciej ugasić płomień i opatrzyć wszelkie oparzenia.

1. Jeśli w pobliżu znajduje się wiadro z wodą, należy użyć go do gaszenia płomieni. Nie wolno jednak używać wody do gaszenia płonącej odzieży w przypadku, gdy ogień został wywołany grzejnikiem elektrycznym, a dziecko nadal przebywa w jego otoczeniu, można bowiem narazić się na porażenie prądem.

2. Jeśli nie ma w pobliżu wody, należy zdławić płomienie okrywając dziecko płaszczem lub kocem uszytym z niepalącego się materiału. Nie wolno użyć koca z materiału sztucznego, ponieważ stopi się on na skórze pogarszając oparzenie.

3. W ostateczności należy położyć się na dziecku tak, aby całkowicie do niego przylgnąć, ponieważ najmniejsza szcelina może spowodować, iż strumień powietrza roznieci płomienie, które zajmą również odzież ratującego. Copyright © 2006-2011 ANFA.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. | O nas - Reklama - Polityka COOKIES