24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
wiadomości
kuchnia
ogłoszenia
podróże
teksty
Gdy dziecko chce wszystko robić samo

"Ja to zrobię!" to jedno ze zdań, które rodzice dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają coraz częściej słyszeć od czasu gdy maluch kończy dwa lata.

Ta deklaracja samodzielności daje rodzicom wspaniałą okazję, aby pozowlić dzieciom rozwijać swoje umiejętności tak długo dopóki zasady panujące w domu nie zostaną przez to złamane. Opiekunowie powinni przez cały czas zdawać sobie sprawę z celu jaki chcą osiągnąć: wychować pewne siebie i samodzielne dzieci. Toteż musisz uzbroić się w odpowiednią dozę cierpliwości, aby znosić wszystkie popełniane przez malucha błędy i zrównoważyć chęć szybkiego wykonania obowiązków domowych oraz ważną rolę nauczenia dziecka istotnych umiejętnoci życiowych.

ZAPOBIEGANIE PROBLEMOWI

Nie zakładaj, że twoje dziecko nie potrafi czegoś zrobić.

Zwracaj uwagę na rozwój swojego dziecka i zmieniający się zakres kompetencji. Upewnij się, że dajesz szansę spróbowania czegoś w zanim zrobisz to za nie, aby uniknąć niedocenienia jego aktualnych umiejętności.

Kupuj ubrania, z którymi dziecko poradzi sobie samo.

Zaopatrzcie się w ubrania, które na przykład łatwo będzie założyć i zdjąć idąc do toalety. Kupuj koszulki, które z łatwością można włożyć przez głowę i które nie zatrzymają się na ramionach, gdy maluch będzie próbował je włożyć.

Przechowuj ubrania w konkretnych dostępnych zestawach.

Pomóż dziecku rozwinąć jego zmysł koordynacji poprzez układanie ubranek. Uczyń je dostępnymi poprzez umieszczenie ich w koszach bądź zafkach do których maluch będzie miał dostęp.

Zapobiegaj frustracji.

Postaraj się by zadania, które wyznaczasz dziecku, były jak najmniej skomplikowane, aby dziecko z łatwością mogło je wykonać. Na przykład rozepnij guziki przy spodniach albo rozsuń nieco suwak przy kurtce, zanim pozwolisz maluchowi dokończyć zadanie.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMU

Jak należy postępować

Bawcie się w robienie rzeczy na czas.

Powiedz dziecku ile masz czasu na zrobienie danego zadania, aby nie myślało, że mu pomagasz tylko dlatego, że nie potrafi czegoś zrobić. Nastaw stoper na odpowiednią ilość czasu, który chcesz przeznaczyć na dane zadanie i powiedz: "Zobaczymy teraz czy uda nam się ubrać zanim zadzwoni stoper". Pomoże to dziecku nauczyć się pojęcia robienia rzeczy na czas i zmniejszy napięcie pomiędzy maluchem i rodzicami, ponieważ to nie ty mówisz mu, że ma coś zrobić i żeby się pospieszył. Jeśli bardzo ci się spieszy i musisz dokończyć zadania rozpoczęte przez dziecko, wyjaśnij mu okoliczności zanim zaczniesz coś robić samemu, by nie myślało, że po prostu nie poradziło sobie z zadaniem.

Zasugeruj współpracę i podział obowiązków.

Ponieważ maluch nie rozumie, dlaczego nie może czegoś zrobić i nie zdaje sobie sprawy, że nie da rady tego wykonać samemu. możesz zasugerować podział obowiązków, gdzie dziecko wykona to co potrafi, natomiast ty zrobisz resztę. Na przykład gdy razem z rocznym dzieckiem wiążecie buciki, możesz powiedzieć: "Typrzytrzymasz skarpetkę a ja włożę ci bucik". Gdy tylko to możliwe, pozwól dziecku dokończyć dane zadanie, zamiast kazać mu jedynie obserwować cię i myśleć, że nic nie potrafi.

Próbowanie też się liczy.

Jako pierwszy i najważniejszy nauczyciel dziecka, rodzic powinien zachęcać je, aby próbowało robić różne rzeczy. Naucz je stwierdzenia, że "ćwiczenie czyni mistrza" na przykła przez powiedzenie: "Podobało mi się w jaki sposób próbowałaś zapleść sobie warkoczyki. Bardzo dobrze ci szło. Możesz spróbować jeszcze raz później". Albo pochwal dziecięce próby założenia butów, nawet jeśli zrobi to źle.

Pozostań tak cierpliwym i opanowanym jak tylko możesz.

Jeśli twoje dziecko chce robić wszystko samemu ("Ja włożę spodnie", "Ja otworzę drzwi"), pamiętaj, że w ten sposób ugruntowuje ono swoją samodzielność, a nie stara się być uparte. Chcesz przecież nauczyć je, jak robić różne rzeczy samemu, pozwól mu więc spróbować. Unikaj denerwowania się, gdy zadania nie zostają wykonane tak dobrze i tak szybko jak byś tego chciała. Zamiast tego ciesz się faktem, że twój maluch czyni pierwszy krok do samodzielności i bądź dumny z tego, że przejmuje inicjatywę.

Pozwalaj na jak najwięcej niezależności.

Pozwól dziecku robić samodzielnie jak najwięcej rzeczy, na które je stać, aby frustracja nie zastąpiła wewnętrznej ciekawości. Gdy na przykład zawiązujesz bucik, nie zabieraj mu drugiego bucika, jeśli akurat chce go potrzymać. Poda ci o gdy uporasz się z pierwszym.

Proś dziecko by robiło różne rzeczy; nie nakazuj.

Aby twoje dziecko ładnie prosiło o różne rzeczy, musisz mu najpierw pokazać, w jaki sposób należy grzecznie prosić. Powiedz: "Gdy ładnie mnie poprosisz, pozwolę ci to zrobić." Potem wyjaśnij co rozumiesz przez słowo "ładnie". Na przykład powiedz mu, by powiedziało: "poproszę widelec." Jeśli chce bysmu go podała.

Jak nie należy postępować

Nie karz dziecka za błędy.

Na długiej drodze nauki nie da się uniknąć błędów niestety, zatem uzbrój się w cierpliwość. Jeśłi maluch sam próbuje nalać sobie mleka i w rezultacie je rozlewa, następnym razem pomóż mu to zrobić uważniej. Nie oczekuj natychmiastowych sukcesów. 

Nie krytykuj wysiłków dziecka.

Unikaj wypominania maluchowi błędów. Jeśli na przykłąd założy skarpetkę na lewą stronę, powiedz mu po prostu: "Teraz założymy skarpetkę w taki sposób, że jej miękka strona będzie do wewnątrz i będzie dotykać cię do nóżki, dobrze?"

Nie czuj się odrzucony.

Nie czuj się skrzywdzony, ponieważ twoje dziecko nie chce twojej pomocy. Maluch po prostu stara się robić różne rzeczy samemu i twoja pomoc może zostać postrzeżona jako przeszkoda. Jeśli dziecko mówi: "Pozwól mi otworzyć drzwi", zgódź się. Ono wie, że ty wszystko robisz szybciej i z mniejszym wysiłkiem, ale musi i chce przecież rozwijac swoje umiejętności. Doceń jego próby robienia rzeczy bez twojej pomocy. 


na podstawie książki "Dyscyplina bez krzyku i bicia" Dr jerry Wyckoff i Barbary C. Unell wydawnictwa K.E.Liber

Copyright © 2006-2011 ANFA.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. | O nas - Reklama - Polityka COOKIES