24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
wiadomości
kuchnia
ogłoszenia
podróże
teksty
Gry i zabawy dla maluszka

Gry

Wielu naukowców często podkreśla znaczenie zabawy w najmłodszym wieku dziecka. Wybitny rosyjski psycholog – Lew Wygotski stwierdził kiedyś, że „to właśnie w trakcie zabawy dziecko zawsze zachowuje się ponad swój wiek, wychodzi poza swoje codzienne zachowania, jest twórcze i kreatywne. Można powiedzieć, że w zabawie przerasta siebie o głowę”. Dzieci bawiąc się, niezwykle szybko i skutecznie przyswajają sobie nowe umiejętności. W dziale Zabawy edukacyjne znajdziesz ciekawe pomysły nie tylko na miłe, ale również efektywne spędzanie wolnego czasu ze swoim dzieckiem.

 

Baba Jaga

Opiekun, lub jedno z dzieci biorące udział w zabawie zostaje Babą Jagą. Na podłodze wyznaczamy miejsce startu i mety. Wszystkie dzieci stają na starcie. Baba Jaga z zasłoniętymi oczami mówi: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!”. Podczas gdy Baba Jaga mówi swój wierszyk, wszystkie dzieci biegną w stronę mety. Kiedy wierszyk się kończy – dzieci zastygają w bezruchu, a Baba Jaga otwiera oczy. Jeżeli któreś z dzieci w tym momencie się poruszy wraca na metę i rozpoczyna bieg od nowa. Wygrywa dziecko, które pierwsze dobiegnie do mety.

Baloniku nasz malutki

"Baloniku nasz malutki,
rośnij duży okrąglutki
Balon rośnie, że aż strach,
Przebrał miarę no i TRACH"

Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie trzymają się za ręce i stoją blisko siebie. Mówiąc wierszyk oddalają się od siebie (jak najdłużej trzymając się za ręce) robiąc coraz to większe koło, które na sam koniec pęka (dzieci puszczają ręce).

Pomidor

Do tej zabawy możemy zaprosić również inne dzieci, spotkane np. podczas zabawy na podwórku. Uczestnicy siadają w kole. Wybiera się ochotnika rozśmieszacza, który mówi dowcipy lub zadaje śmieszne pytania. Osoba odpowiadająca, mówi za każdym razem pomidor. Jeżeli wybuchnie śmiechem odpada. Ten kto najdłużej wytrzyma nie śmiejąc się jest zwycięzcą.

Potańczmy

Na podłodze układamy gazety, lub robimy okręgi ze sznurka w liczbie mniejszej o jeden niż liczba biorących udział w zabawie dzieci. Podczas muzyki dzieci tańczą wokoło, a gdy muzyka się kończy – wskakują pojedynczo na gazety (koła). Dziecko, które nie zdąży znaleźć dla siebie gazety odpada. Następnie zabieramy jedną gazetę i ponownie włączamy muzykę. Dziecko, które wytrwa do końca wygrywa.

Uciekaj myszko!

"Uciekaj, myszko, do dziury,
niech cię nie złapie kot bury!
Bo jak cię złapie kot bury,
to cię obedrze ze skóry!"

Zabawa przeznaczona jest dla minimum kilkorga dzieci. Jedno z nich zostaje myszką, drugie kotkiem, a pozostałe trzymają się za ręce tworząc okrąg. Myszka stoi wewnątrz okręgu, kotek chodzi na zewnątrz. Dzieci tworzące koło chodzą w rytm piosenki, podczas gdy kotek próbuje dostać się do myszki, przedzierając się przez pozostałe dzieci.

Kapsle

Do zorganizowania tej zabawy potrzebne będą kapsle, kreda i kawałek chodnika, ale nie tego z płytek tylko gładkiego. Na chodniku rysujemy trasę wyścigu kredą, dosyć szeroką i krętą z metą i startem. Potem bierzemy kapsle, wcześniej możemy je przyozdobić, może być jakiś kolorowy obrazek. Kiedy już wszyscy zawodnicy mają kapsle ustawiają się na starcie i pstrykając w nie po kolei palcami pokonują trasę wyścigu. Tam gdzie narysowana linia wchodzi w zakręt trzeba strzelać ostrożnie, żeby nasz pojazd nie wypadł z trasy. Oczywiście dla ułatwienia możecie ustalić na przykład trzy wypadki. Wygrywa ten kto pierwszy pokona trasę.Copyright © 2006-2011 ANFA.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. | O nas - Reklama - Polityka COOKIES