24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
wiadomości
kuchnia
ogłoszenia
podróże
teksty
Nietrzymanie stolca

Jeżeli dziecko nauczone korzystania z toalety często zabrudza swoją bieliznę poprzez niekontrolowane oddawanie stolca, jest to stan określany jako encopresis. Niekontrolowane stolce u dzieci 4-5 letnich należy uznać jako objaw pewnego rodzaju problemu, a nie oznakę opóźnionego rozwoju.

Najczęstszą przyczyną encopresis jest przewlekłe zaparcie, kiedy to twardy suchy stolec gromadzi się w jelicie, zaś miękki, luźny stolec przedostaje się na zewnątrz. Stan ten można omyłkowo potraktować jako biegunkę. Występuje on zwykle w następstwie sytuacji stresowych w życiu dziecka, np, pojawienia się w domu małego braciszka czy siostrzyczki. Zdarza się też, że dzieci oddają niekontrolowane stolce od wieku niemowlęcego, co może stanowić reakcję na zbyt natarczywe próby nauczenia ich korzystania z toalety.

Czy to jest niebezpieczne?

Nietrzymanie stolca nie jest problemem groźnym.

Możliwe objawy

  • Mimowolne oddawanie stolca u dzieci przyzwyczajonych do korzystania z toalety
  • Przewlekłe zaparcia

Co zrobić najpierw?

1. Należy stwierdzić czy dziecko ma zaparcie. Można zapytać je kiedy ostatnio było w toalecie.

2. Powinniśmy ustalić, czy dziecko nie ma jakiś powodów, żeby czuć się zestresowane, np. pojawienie się w domu noworodka, przeprowadzka, pierwszy dzień w szkole, itp.

Czy jest potrzebny lekarz?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podejrzewamy, że dziecko ma przewlekłe zaparcia. Jeśli nie potrafimy ustalic przyczyny mimowolnego oddawania stolca, zwrócenie się o pomoc do lekarza może być najlepszym sposobem rozładowania stanu napięcia dziecka.

Co może zrobić lekarz?

  • Jeśli dziecko ma zaparcie, lekarz przepisze łagodny środek przeczyszczający, który można całkowicie bezpiecznie podawać przez krótki okres.
  • Lekarz może też udzielić wskazówek, w jaki sposób uniknąć zaparcia w przyszłości.
  • Jeśli u podłoża encopresis leżą przyczyny emocjonalne, lekarz dokona oceny tego stanu po rozmowie z rodzicami i dzieckiem. Jeśli potrzebne okażą się dalsze badania, może on zlecić wizytę u psychoterapeuty.

Jak można pomóc dziecku?

  • Należy dopilnować aby dieta dziecka obfitowała w błonnik i płyny.
  • Nie powinno się karać dziecka, ani okazywać dezaprobaty z powodu jego nietrzymania stolca. Taka postawa może jedynie pogorszyć stan.
  • Należy zwrócić uwagę na przejawy pogarszających się postępów w szkole. Jeśli dziecku przydarzy się niekontrolowany stolec w szkole, może ono stać się obiektem drwin ze strony kolegów. Należy więc wyposażyć dziecko w zapasowe majtki, zabierane ze sobą do szkoły.


Copyright © 2006-2011 ANFA.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. | O nas - Reklama - Polityka COOKIES